Сдам Сам

ПОЛЕЗНОЕ


КАТЕГОРИИ







Складання порівняльної «анкети» Єшуа та Воланда






               
       

«Я не маю постійної оселі» «Я? Ніде»

Критерій

Ім'я

Портрет

Вік

Національ­ність

Місце про­живання


Єшуа

Єшуа, Ґа-Ноцрі з Гамали

«Під лівим оком <...> си­нець. У кутику рота — сад-но із закипілою кров'ю»

27 років

«Мені казали, що мій батько був сирієць»


Воланд

«Воланд, Мефістофель, Сата­на, Асмодей, Вельзевул, Дия­вол — утім, як вам завгодно»

«Рот якись кривий... Праве око чорне, ліве чомусь зелене«

«На вигляд років сорок із га­ком». «А взагалі — я вічний»

«Я? Мабуть, німець... Або ан­глієць? Поляк? Француз?»


 


Рідня


«Не маю нікого. Я один на «Один, один, я завжди один» світі»


/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.



 

Критерій Єшуа Воланд
Якими мо­вами володіє Арамейською, грецькою, латиною «Явзагалі поліглот і знаю силу-силенну мов»
Заняття «Я мандрую з міста до міста» «Мені, як мандрівникові, усе дуже цікаво»
Думки про головне зло людської особистості Сказав Пилатові: «Біда в тому, що ти надто за­мкнений й остаточно втра­тив віру в людей. Адже не можна, погодься, вмістити всю свою прихильність у собаку. Твоє життя збід­нене, ігемоне» «Щось недобре таїться в чо­ловіках, що уникають ігор, вина, чарівних жінок, за­стільної бесіди. Такі люди або тяжко хворі, або потай не­навидять оточуючих»

Висновки. У Єшуа та Воланд а багато спільного. Це свідчить про те, що добро і зло переплітаються. Диявол у романі Булгакова бо­реться із людськими вадами і стає завзятим адвокатом людей.

Письменник творить свій міф, трансформуючи, переосмислю­ючи біблійні легенди, літературні джерела і власне розуміння ві­чних істин.

Визначення реального й фантастичного в романі «Майстер і Маргарита»

 

Реальне Фантастичне
Життя, побут москвичів 1930-х ро­ків; риси їхніх характерів, «квар­тирне питання» та ін. Поява Воланда і його почту, їхні витівки в Москві; розмова Пилата й Єшуа на місячній доріжці та ін.

IV. Домашнє завдання

Повторити зміст розділів «московської» частини роману. Умі­ти характеризувати героїв та ситуації. Підготувати інсценівки (з «московської частини).

V. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення: • Проблеми роману «Майстер і Маргарита» близькі нашому ча­сові тим...



Усі уроки світової літератури. 11 клас


УРОК №18

Тема. Сатиричне змалювання радянських обивателів і функ­ціонерів Москви 30-х років XX ст. у романі М. Булгако-ва «Майстер і Маргарита». Іронія і гротеск у картинах зіткнення демонічних сил із московською дійсністю Мета: допомогти учням усвідомити майстерність письмен­ника в художньо-психологічному осмисленні сучасної йому дійсності; розвивати навички аналізу художньо­го твору, його образів і явищ, зіставлення із сучасніс­тю, висловлення своїх думок; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення. Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали. Тип уроку: формування вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. У Біблії визначається сім смертних гріхів людини: заздрість, жадібність, блуд (розбещеність), ненажерливість, гор­довитість, зневіра, гнівливість. М. Булгаков у романі намагається виявити в героїв духовну опору, яка допомагає їм протистояти спо­кусі, гріху. Та не завжди людина може вивищитися над сірою по­всякденністю, рутиною, а тому з'являється перед нами у своїй мо­ральній голизні, перетворюється на істоту другого сорту, точніше сказати, «другоїсвіжості».

Приголомшлива за своєю глибиною й силою людська драма роз­гортається на фоні легковажного життя сучасних авторові героїв роману. І відчуття фантасмагорії виникає не стільки через присут­ність Воланда, скільки через людську неповноцінність, безглуз­дість існування всіх цих берліозів, босих, лиходєєвих та ін. Про це — на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування вмінь і навичок учнів

Перегляд інсценівок (діалоги Сокова і Воланда, Воланда і Фагота-Коров'єва під час сеансу чорної магії та ін.)

Евристична бесіда

(За бажанням, учитель може організувати роботу в групах.)


/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.



♦ 3 якою метою Воланд прибув до Москви? (Подивитися, як змі­нилися люди за 300 років, і відновити справедливість.)

♦ Яких висновків дійшов Воланд? (Люди не змінилися, їх ще біль­ше зіпсувало «квартирне питання».)

♦ Кого, як і за що покарали Воланд і його почет?
(Директора вар'єте Степана Лиходєєва викидають із Мо­
скви в Ялту, звідки він, натерпівшись страху, через кілька днів
повертається. А гріхів у нього купа: «...Взагалі вони,
доповідає
Коров'єв, говорячи про Степана в множині,
останнім часом
страшенно свинячать. Пиячать, вступають у зв'язки із жінка­
ми, використовуючи свій стан, ні чорта не роблять, та й робити
нічого не можуть, тому що нічого не розуміють у тому, що їм до­
ручено. Начальству замилюють очі.

Машину даремно ганяє службову!наябедничав і кіт».

Великого театрального начальника Семплеярова, у якого такі ж пороки, як і в Стьопи, покарано сімейним скандалом і звільнен­ням із роботи. Хоча потім він знову потрапляє на таке ж «тепле містечко»завідувача грибозаготівельним пунктом.

Дістається, але, без важких наслідків, від нечистої сили й Ни-канору Івановичу, який із валютою дійсно не грається, але хабарі все ж таки бере; і дядечкові Берліоза Поплавському, який націлив­ся на московську квартиру племінника, і керівникам Комісії з ви­довищ, типовим бюрократам і неробам.

Але дуже суворі покарання чекають чомусь на тих, у кого, на перший погляд, незначні вади. Майстер визначає їх так: людина без сюрпризу всередині, або людина без фантазії.

Фінансовому директорові вар'єте Римському, який намагався знайти «звичайні пояснення явищ незвичайних» асистенти Во-ланда влаштовують таку сцену жахів, що той за кілька хвилин перетворюється на сивого старого з головою, що постійно смика­ється.

На буфетника вар'єте, який торгував несвіжою рибою, Во­ланд насилає страшну хворобу, говорячи, що «свіжість буває лише однаперша, вона ж і остання». Але карає його не за нечесність, а за патологічну жадібність, скупердяйство.

Та найбільшого покарання зазнає голова МАСОЛІТу Берліоз, який потрапив під трамвай. Під час похорону зникає його голова, і печальна подія перетворюється на фарс. Урешті-решт, Воланд перетворює голову Берліоза на чашу для пиття. Чому так? Бер­ліоз, начитана, освічена людина, письменник, ні в що не вірить. Якщо є щось незрозуміле для нього, він відбувається фразою: «Цьо­го не може бути». Але найбільший його гріх у тому, що він привчає



Усі уроки світової літератури. 11 клас


до бездуховності інших, зокрема молодого неосвіченого поета Іва­на Бездомного.)

♦ Як Воланд і його почет потішилися над московською публікою? {Влаштували «грошовий дощ», «магазин модного одягу»)

♦ Які риси людей при цьому виявилися?

♦ Як реагував «вищий московський світ», «бомонд» на різні не­щастя з іншими людьми, навіть тими, перед якими вони раніше плазували? {Спочатку дивувалися, жахалися, через кілька хви­лин усе забували й поверталися до своїх справ, виявивши байду­жість та безсердечність; не на життя, а на смерть боролися за право на квартиру Берліоза.)

♦ Які прикмети дійсності 1930-х років проступають у творі М. Булгакова? {Згадка про Соловки, «нехороша квартира», з якої безслідно зникають люди; вияви «пильності» щодо іно­земцівімовірних шпигунів; доноси та ін.)

Учитель. Сатира, іноді дуже їдка, вихлюпується на «москов­ських» сторінках роману. Маестро Воланд офіційно проводить се­анси чорної та білої магії на сцені, але половина вистави — поза сценою. Чому? Тому що забагато «об'єктів» для вистави в Москві розвелося. Люди забули про своє справжнє призначення, і тому до них прийшов Воланд.

М. Булгаков широко використовує іронію та гротеск, точно під­мічає і змальовує психологічні особливості обивателів, передбача­ючи їхню реакцію на події та вчинки. І це свідчить про велику май­стерність, геніальність письменника.

3. Розв'язання проблемного питання

Як ви думаєте, чи змінилися люди з часів Булгакова? Доведіть
свою думку.

IV. Домашнє завдання

Переглянути сторінки роману, присвячені майстру й Маргари-ті.

Уміти аналізувати образи, явища та ситуації. Висловлювати свої враження і думки.

V. Підсумки уроку







ЧТО ПРОИСХОДИТ, КОГДА МЫ ССОРИМСЯ Не понимая различий, существующих между мужчинами и женщинами, очень легко довести дело до ссоры...

Система охраняемых территорий в США Изучение особо охраняемых природных территорий(ООПТ) США представляет особый интерес по многим причинам...

Что будет с Землей, если ось ее сместится на 6666 км? Что будет с Землей? - задался я вопросом...

Конфликты в семейной жизни. Как это изменить? Редкий брак и взаимоотношения существуют без конфликтов и напряженности. Через это проходят все...





Не нашли то, что искали? Воспользуйтесь поиском гугл на сайте:


©2015- 2024 zdamsam.ru Размещенные материалы защищены законодательством РФ.